Odgovori na žalbe na rezultate ispita iz Osnova psihološke statistike i Psihometrije, januar 2010

Žalba br. Tekst žalbe i odgovor na nju
1)
a3 - za odgovor na pitanje ova dilema uopste nije bitna, posto se tezina stavki ni u jednom ni u drugom slucaju iz tabele ne vidi.
B3 - ni jedna od monoosobinskih heterometodskih korelacija nije nula, pa cak ni blizu, a to su korelacije iz kojih se zakljucuje o konvergentnoj validnosti. Formulacija vase zalbe ukazuje da ne znate kako se zakljucuje o konvergentnoj validnosti iz MTMM matrice, niti kako se ova matrica tumaci, pa vam preporucujem da to naucite.
 
Zalba odbijena.
----- Original Message -----
Sent: Thursday, February 04, 2010 12:23 PM
Subject: zalba

A3 - tacan odgovor 4, odgovorio sam 1. ova je zalba  u vezi sa formatom stavki. u tvrdnji ,,sve prikazane stavke su jednake tezine,, se ne zna da li se pod ,,sve stavke,, misli na sve stavke tog testa uopste ili sve stavke u isecku testa koji je prikazan na testu.

B3 - tacan odgovor 1, odgovorio sam 2, jer kada sam pitao Kristinu da se ta tvrdnja odnosi na tabelu ili uopste, rekla je da se odnosi na tabelu, a na tabeli se vidi na jednom mestu da su korelacije 0,00 sto znaci da nisu konvergentno validne posto nisu sve statisticki znacajne.
2)
A3 - ne razumem tu tvrdnju da stavke nikada nisu jednake tezine. Da li je teorijski nemoguce da se napravi set stavki jednake tezine? Nije. A vi ne vidite nigde da ove stavke nisu bas takav set stavki.
D1 i D3 - Kako ne moze da bude pouzdana? Pouzdanost je upravo osobina skala, odnosno subskala. Test moze da bude pouzdan, samo ako je jednodimenzionalan, tj. samo ako je ceo test jedna skala, sto je pre izuzetak nego pravilo.
D10 - Skala koja nije pouzdana ne moze da bude ni validna. Pouzdanost je uslov validnosti, a iz tabele se vidi da je ova skala nepouzdana.
F3 - nema, nego ima sa drugim faktorom po redu. Pogledajte ponovo tabelu.
F6 - vidite da na ovom isecku ima velikih odstupanja, pa cak i da je na ostatku testa sve kako treba, opet je jasno da faktorska struktura ne odgovara u potpunosti teoriji.
F9 - da grade kongenericki skup indikatora ne bi iz toga skupa moglo da se dobije 6 faktora nego samo 1, ili bi sve stavke imale najveca zasicenja na jednom faktoru, a ne bi bile rasprsene na 6.
 
Zalba odbijena.
----- Original Message -----
From: Bojana Unic
Sent: Thursday, February 04, 2010 4:06 PM
Subject: ZALBA
Na januarskom ispitu iz psihometrije kao tacne odgovore za : 

A3 stavili ste da je tacan odgovor 4 a ja mislim da bi trebalo da bude 2 zato sto stavke nikada nisu jednake tezine
D1 stavili sta da je tacan odgovor 2 a trebalo bi da tacan odgovor bude 3 zato sto skala ne moze da bude pouzdana pa je ova tvrdnja besmislena
D3 stavili ste da je tacan odgovor 1 a trebalo bi da bude 3 zato sto skala ne moze da bude pouzdana pa je ova tvrdnja besmislena
D10 stavili ste da je tacan odgovor 1 a moze da bude i 4 zato sto validnost nigde nije prikazana u tabeli
F3 stavili ste da je tacan odgovor 2 a trebalo bi 1 zato sto stavka ima najvece faktorsko zasicenje upravo sa onim brojem koji stoji u zagradi
F6 stavili ste da je tacan odgovor 2 a trebalo bi odgovor da bude 4 zato sto mi iz navedenog ne mozemo da vidimo kakva je teorijska raspodela stavki po predmetima merenja
F9 stavili ste da je tacan odgovor 2 a trebalo je 4 zato sto se iz tabele ne vidi da li stavke cine kongenericki skup indikatora.

Molim da mi uvazite zalbu.

Jelena Zivkovic 1205

 

3)
Aha, sad videh. Pogresio sam u odgovoru na zalbu. Dakle - u kljucu za odgovore stoji da je tacan odgovor 4 (napravio sam gresku kad sam pisao odgovor na zalbu), a to i jeste tacan odgovor, jer se iz onih stavki ne moze videti da li je test validan ili ne. Izvinjavam se na gresci u prethodnom odgovoru.
 
Pozdrav,
 
----- Original Message -----
Sent: Saturday, February 13, 2010 5:36 PM
Subject: Zalba

Profesore, pregledala sam makro za racunanje skorova i tamo stoji da je za A10 tacan odgovor 4. Da li biste hteli da ponovo pregledate? Znacilo bi mi za prolaz. 
Hvala unapred.
 

 

Tacan odgovor na pitanje A10 i jeste 1 i tako i stoji u makrou za racunanje skorova. Pogledajte ponovo.

 
Zalba odbijena.
----- Original Message -----
Sent: Thursday, February 04, 2010 9:18 PM
Subject: Zalba

Profesore,
Pregledala sam matricu ispita iz psihometrije i videla da na pitanju A10 stoji kao odgovor 1 a ja sam napisala 4. Imam 68,33% i mozda bi mi znacilo za prolaz ako popravite ovaj jedan odgovor.
Unapred zahvalna,
Vesna 1241

 

4)
C2 - pojam nenulta verovatnoca znaci verovatnoca koja nije nula. To je standardni termin i ne moze biti osnov za zalbu.
B10 - t je razlika izmedju AS izrazena u standardnim greskama razlike izmedju AS. Statisticka znacajnost razlike izmedju AS direktno zavisi od t. To smo radili na nastavi, a imate i u literaturi
 
Zalba odbijena.
----- Original Message -----
Sent: Friday, February 05, 2010 1:53 AM
Subject: Žalba

Poštovani profesore,
U tvrdnji C2 se pominje izvesna nenulta veorvatnoća da distribucija u populaciji nije normalna. Kako sam prvi put video taj pojam, odgovorio sam da je besmisleno. Po vama je ta tvrdnja tačna. Zašto?
Na tvrdnju B10 san odgovorio da je netačna jer ne znam kako ove dve stvari utiču jedna na drugu. Zašto je tu tačan odgovor T(1) ?

 

5)
U tabeli zaista nije predvidjeno da se napise 4, ali vi ste zaista u listicu za odgovore napisali 4. Ja sam uneo kako ste vi upisali. Ako hocete licno da se uverite, napisite mi mail kao odgovor na ovaj, pa cu poneti vas listic na sledece konsultacije da mozete da ga pogledate.
 
Zalba odbijena.
----- Original Message -----
From: Igor Krstic
Sent: Friday, February 05, 2010 12:20 PM
Subject: Igor Krasti 943

Ulazem zalbu na osnovu pogresnog unosa podataka, pitanje E9. U matrici sa resenjima stoji da sam ubelezio odgovor pod brojem 4,  a u testu nema mogucnosti odgovora pod 4 vec samo 1,2 i 3. Molim vas da jos jednom pogledate listic sa odgovorima, jer sam u testu a nadam se i na listicu ubelezio 3.

6) A3 - za primenu Pirsonovog koeficijenta korelacije potrebno je da obe
varijable budu normalno distribuirane. Ovde je varijabla sa Lexija normalno
distribuirana, kao sto ste ispravno uocili, ali sa BFI nije. Zato je odgovor
takav kakav jeste.

B10 - kao i koeficijenti korelacije za nenominalne varijable i niz drugih
statistickih mera, tako se i velicina t statistika u statistickoj
terminologiji tretira nezavisno od predznaka. Predznak govori o smeru
razlike, a apsolutna vrednost statistika o njegovoj velicini. Zato se u
statistici, kada se govori o velicini ovog koeficijenta misli na velicinu
njegove apsolutne vrednosti, ne na sirovu brojcanu velicinu. Ovo smo radili
na nastavi, a obradjuje se i u literaturi.

D4 - taj koeficijent korelacije nije statisticki znacajan, sto se u tabeli
jasno vidi, pa se stoga tretira kao da je 0, dakle kao da korelacije nema.

Zalba odbijena.

Profesore,

Ulazem zalbu na resenja ispita iz osnova psiholoske statistike:

A3. Za primenu Pirsonovog koeficijenta korelacije treba da obe varijable
budu na intervalnom nivou i bar jedna od njih da ima normalnu distribuciju.
Posto je ovde primenjen ks test, a on zahteva da varijable budu bar na
intervalnom, to znaci da su i bfi i lexi bar na intervalnom nivou merenja.
Znacajnost ks testa normalnosti varijable lexi je 0,385, sto znaci da lexi
ima normalnu distribuciju. Zato na ove dve varijable mozemo primeniti
pirsonov koeficijent korelacije.

B10. Moze da se desi, kada je t-statistik negativan, da, sto je t-statistik
manji i znacajnost t-testa bude takodje manja.

D4. Kako je koeficijent korelacije izmedju varijabli MEDJUZAVISNOST i
ZADOVOLJSTVO TRENUTNIM BROJEM PRIJATELJA negativna (-0.009) pa ce osobe sa
izrazenijim skorom na MEDJUZAVISNOSTI teziti da budu zadovoljnije trenutnim
brojem prijatelja (odgovor "DA" na pitanje ZADOVOLJSTVO TRENUTNIM BROJEM
PRIJATELJA).

Unapred zahvalna,
Markovic Ljiljana 1327
----- Original Message -----
From: "TOMISLAV MARKOVIC" <gormarko@nadlanu.com>
To: <vhedrih@hm.co.rs>
Sent: Friday, February 05, 2010 6:14 PM
Subject: Zalba
7)

Broj 6 u matrici oznacava da je to polje u listicu za odgovore prazno. I zasita pomenuta polja su u vasem listicu za odgovore prazna, tj. u njih nije upisano nista.

 Zalba odbijena.

----- Original Message -----

Sent: Friday, February 05, 2010 11:08 PM

Subject: žalba

Profesore, moje ime je Jovana Stamenkovic 1267. Zamolila bih Vas da pogledate matricu sa odg za psihometriju, zato sto ste na tvdnjama d4 i d7 uneli br.6 !  Na listicu sam unela za tvrdnju d4-1 i za d7-1 !


HVALA !

 

 

8)
A1 - jednodimenzionalan test je onaj koji ima samo jedan predmet merenja. Vi gledanjem u stavke ne mozete ustanoviti koliko predmeta merenja ima test.
A2 - opet, ne moze se citanjem stavki testa ustanoviti na osnovu koje teorije je test pravljen. Stavke su samo stimulusi, cija svojstva ustanovljavamo samo analiziranjem reakcija koje izazivaju.
A3 - tezina stavke je procenat tacnih odgovora koje ispitanici daju na stavku u jednoj paradigmi, odnosno prosecan nivo prihvatanja stavki u drugoj. Ni to se ne moze ustanoviti gledanjem u tekst stavke.
 
c9 - ista stvar u ovom kontekstu nikako ne moze biti isti predmet merenja, jer tvrdnja "razlicite formulacije istog predmeta merenja" nema smisla, jer predmet merenja nije nesto sto se formulise. Tautologije su razlicite formulacije iste tvrdnje, a ne istog predmeta merenja. To smo vrlo jasno razgranicili na nastavi.
 
F1 - te uslove ni ne treba da vidite popisane u tabeli, vec treba da znate kako se procenjuje valjanost preko faktorske strukture testa - stavke treba da imaju najvece korelacije sa "svojim" faktorom. Ako imaju vece korelacije s nekim drugim, ili nemaju korelacije ni sa cim, onda ne valjaju, a za ove stavke se vidi jasno da vece korelacije imaju sa drugim predmetima merenja, tj. faktorima, nego sa onim sto bi trebalo da mere.
 
D2 - ne razumem poentu ove zalbe. Manifestne varijable su ponasanja. Nesto sto se zove npr. Agresivnost nikako ne moze da bude manifestna varijabla
 
D10 - ne razumem poentu ni ove zalbe. Najverovatnije je nesto i jeste nesto imaju povezana znacenja. Ako je ovo drugo tacno, sigurno je tacno i ovo prvo.
 
D6 - ako vam je citat i tacan, vase tumacenje je pogresno. To sto Fajgelj kaze da nije potrebno prvo racunati korelacije da bi matematicki dosli do alfe, ne znaci da stavke ne koreliraju, vec samo da ima nacina da se alfa izracuna i bez da se prvo racunaju korelacije. Inace, alfa direktno zavisi od korelacije izmedju stavki.
 
Zalba odbijena.
 
----- Original Message -----
Sent: Saturday, February 06, 2010 1:42 AM
Subject: BACKUP, ZALBA, Psihometrija MZ M-11 A-1S, Februar 2010

Poštovani Prof.Hedrih, zamolio bih vas da prokomentarišete sledeće:

A1. „Test koji je prikazan je jednodimenzionalan.“ U ključu stoji X(4).

(citat, Fajgelj, str.129. 4 pasus, 1 red: „Jednodimenzionalnost- merenje nekog objekta ili entiteta opisuje SAMO JEDAN atribut tog objekta. To je univerzalna karakteristika merenja.“)

U isečku iz testa ličnosti se vidi da ima više atributa tog objekta. Osoba vrši samoprocenu na skali 1-5 sopstvene: komunikativnosti (pričljivost), depresivnosti, kreativnosti, istrajnosti, emocionalne stabilnosti, inventivnosti, distanciranosti. Znači ovaj test nije jednodimenzionalan – N(2).

A2. „Prikazani test je zasnovan na TSO.“ U ključu stoji X(4).

(citat, str. 131. 7 pasus, 1 red: „Nasuprot tome, teorija stavskog odgovora (TSO) modelira odgovore ispitanika kao manifestaciju latentne crte. Zato se na osnovu sklopa odgovora ispitanika na ajteme ocenjuje mera prisustva osobine kod tog ispitivanja, tako što mu se dodeljuje mesto na kontinuumu osobine, odnosno dodeljuje mu se mera – broj.“)

Čini mi se da se na ovom testu ličnosti ima više mera prisustva različitih osobina (atributa). Ispitanik opisuje stepen slaganja sa različitim, uređenim kategorijama ovog verbalnog i strukturisanog testa. Njegovi odgovori na ajteme nam služe da bi se odredila njegova lokacija na kontinuumu određene latentne crte. Zatim, skale procene se zasnivaju na uredjenom TSO modelu.

(citat. str.199. 2 pasus, 1 red:“Uređeni modeli. Kod ajtema sa uređenim kategorijama numerali se alternativama dodeljuju tako da koreliraju sa kontinuumom crte. U ovu grupu spadaju skale procene, kod kojih ispitanici odgovaraju kao procenjivači i procenjuju stepen prisustva nekog svojstva (kod sebe ili kod drugog).“) Znači, test je zasnovan na TSO – T(1).

A3.“Sve prikazane stavke su jednake težine.“ U ključu stoji X(4).

Na žalost, u literaturi nisam našao objasnjenje vezano za težinu stavki niti kako se uopšte procenjuje težina stavki. S obzirom da su u ovom testu stavke različite po tematici (sadržinski) logično je zaključiti da nemaju istu težinu. Čini mi se da ne možemo izjednačavati različite kategorije stavki. Čak i stavke unutar jedne kategorije nisu iste težine. Znači, netačno N(2).

C9:“Tautologiju čine sve stavke u testu koje su indikatori istog predmeta merenja.“ Ključ N(2).

(citat, 457.str. 3 pasus, 1 red. „Tautologije – U mnogim testovima i upitnicima se mogu sresti stavke koje predstavljaju različite formulacije iste stvari...Naučni naziv za ovakve pakete stavki je tautologije (tautološke stavke).“) Ps.to isto ste rekli i na svom predavanju.

Shvatio sam i naučio da „ista stvar“ znači isto što  „isti predmet merenja“. Znači, ovo je tačno T(1).

F1:“Stavke 4,6,7 i 10 su dobre – ispunjavaju one uslove tj. imaju poželjne vrednosti onih karakteristika koje su ovde proveravane.“ U ključu stoji T(1).

Na žalost, nisam video koji su to uslovi. Ispod tabele nije precizirano koje vrednosti predstavljaju „prag“ jedne dobre stavke. Većina polja je prazna (korelacija ispod 0,4). Ako su poželjne vrednosti veće od 0,4 onda se slažem.  Isto, ne vidimo da li ima samo 6 faktora ili je ovo deo veće tabele. U suprotnom, netačno N(2).

D2:“Prikazane mere su namenjene da budu mere latentnih varijabli.“ Ključ – T(1).

Slažem se da kao izvori individualnih razlika „iz dubine“ – latentne varijable tretiraju kao generatori varijanse i generatori ponašanja. To su nesumnjivo: Pozitivna i Negativna emocionalnost, kao i Pozitivna i Negativna valenca. Međutim, faktori: Neprijatnost, Agresivnost, Otvorenost i Savesnost više naginju manifestnim varijablama koje su nastale dejstvom pomenutih latentnih „generišućih“ varijabli. Sigurno je da postoji linearnost veza izmedju latentnih i manifestnih varijabli koje su navedene u tabeli. Naravno, „psiholozi mere manifestno ponasanje da bi dosli do latentnih osobina koje generišu ili modulisu to ponašanje“ što bi rekao Prof.Fajgelj. Strogo gledano, ova tvrdnja je netačna N(2). Znači, N(2).

D10:“Skala Savesnost najverovatnije nije validna.“ Ključ T(1).

S obzirom da skala Savesnost ima Kronbah-Alfa koeficijent -0,048, dakle - potpuno je nepouzdana, onda sasvim sigurno nije validna. Rec „najverovatnije“ me je navela da stavim da se ne vidi iz tabele X(4). Ipak, tacno je, nije validna T(1).

D6:“Ajtemi koji su indikatori pozitivne emocionalnosti koreliraju medjusobno.“ Ključ T(1).

U literaturi sam pronasao samo sledeće:

(citat, 225.str, 4 pasus, 1 red. „Iz izraza (105) se vidi da za izračunavanje alfa koeficijenta pouzdanosti uopšte nije potrebno znati korelacije ajtema, vec samo njihove varijanse i varijansu ukupnog skora.“)

Zvuči mi logicno da sa obzirom na srednju vrednost Kronbah-Alfa pouzdanosti od 0,839 ajtemi ovog faktora ne koreliraju međusobno. Veca korelacija, manja pouzdanost. Znači, N(2).

Ps.svi citati su verodostojno preneti iz knjige S.Fajgelj, Psihometrija.

Hvala na odvojenom vremenu.

S poštovanjem, Draganovic 1196

 

9)
D7 - skup indikatora koji ispunjava uslove tau ekvivalentnosti ispunjava i uslove kongenericnosti. Uslovi za kongenericki skup indikatora su blazi nego za tau ekvivalentni.
D10 - na osnovu toga sto je nepouzdana. Nepouzdane mere ne mogu da budu validne.
F9 - na osnovu broja faktora. Kongenericki skup indikatora meri jednu latentnu dimenziju, a ne 6. Naucite faktorsku analizu!
 
Zalba odbijena.
----- Original Message -----
Sent: Saturday, February 06, 2010 3:21 PM
Subject: SPAM-LOW: zalba

D7- na osnovu cega znamo da se ovi indikatori mogu smatrati kongenerickim skupom indikatora kada je uslov za Kronbah alfa koeficijent tau-ekvivalentni skup indikatora - ja mislim da je odgovor 2
D10- na osnovu cega vidimo da skala Savesnost nije validna kada validnost nije prikazana u tabeli - mislim da bi odgovor trebao da bude 4
F9- na osnovu cega znamo da nije u pitanju kongenericki skup indikatora - odgovor bi trebalo da bude 4
Jelena Stojsic 1246
10)
A1 - zasto ne bi mogao. Ni iz jednog dela tabele se ne vidi koliko dimenzija meri test.
B2 - vidi se iz heterosobinskih-heterometodskih korelacija za tu meru.
D1 - ako je test pouzdan ne mora da bude validan, ali ako je nepouzdan ne moze da bude validan. Pobrkali ste stvari.
D3 - ne razumem ovu zalbu - pa u tabeli su direktno prikazani koeficijenti pouzdanosti.
 
Zalba odbijena.
----- Original Message -----
Sent: Sunday, February 07, 2010 12:01 PM
Subject: Zalba, ispit iz psihometrije 13.02.2010. Mina Djordjevic 1188


Tvrdnja A1: Ovaj test ne moze da bude jednodimenzionalan, zbog cega odgovor na tvrdnju ne moze da bude N...?
Tvrdnja B2: Gde se ovo vidi?
Tvrdnja D1: Kako se vidi pouzdanost, kada se iz Kronbah- alfa koeficijenta vidi validnost, a ako je test validan, ne mora da bude pouzdan???
Tvrdnja D3: Isto obrazlozenje kao za tvranju D1...

Profesore, molila bih Vas da lepo pogledate i proverite odgovore i tvrdnje i mogucnosti prihvatanja zalbe, da ne bi doslo opet do zabune kao u aprilskom roku, kada mi je takodje falila samo jedna tvrdnja za prolaz, koja je, u stvari bila tacna, ali ste Vi to prevideli...
Hvala...

 

11)
A1 - vidite odgovore na prethodne zalbe.
B1 - niza korelacija validnosti je termin odnosno formulacija iz oblasti procene konvergentne i diskriminativne validnosti putem analize MTMM matrice. Tu postoje korelacije validnosti, korelacije metoda i korelacije greske. Procitajte to.
 
Zalba odbijena.
----- Original Message -----
From: Natasa D
To: Hedrih
Sent: Sunday, February 07, 2010 8:30 PM
Subject: zalba, januarski rok, ispit iz psihometrije, Natasa Dojcinovic 1197

A1 - zbog cega je ovde resenje X (4), tj. zasto se ne vidi iz tabele.. smatram da je odgovor N(2), odnosno da ovaj test nije jednodimenzionalan, tj. da ne moze da bude jednodimenzionalan..
B1 - moje misljenje je da je odgovor na ovu tvrdnju B(3), odnosno da je tvrdnja besmislena, jer mislim da validnosti ne mogu da koreliraju, samim tim "niza korelacija validnosti"je besmislen pojam.

Zamolila bih Vas da razmotrite zalbu lepo, i razmislite da li sam u pravu. Vec nam se jednom desilo da ste nam odbili izpravnu zalbu, iako nam je falila jedna tvrdnja za prolaz, sto je bilo u aprilskom roku  prosle godine, da bi ste u avgustu, na konsultacijama pre ispita rekli da smo ipak bili u pravu. Ne bismo voleli da se to opet dogodi.

Hvala unapred!

Natasa Dojcinovic 1197

12)
Procitajte stavku broj 8, pod Vazno u uputstvu za test.
 
Zalba odbijena.
----- Original Message -----
Sent: Sunday, February 07, 2010 11:27 PM
Subject: SPAM-LOW: Zalba

Profesore,  tvrdnje A1,A2 i A3 iz testa za psihometriju su vezane za stvari koje smo vec radili i koje znamo. Odgovor na prvoj tvrdnji (A1) bi mogao da bude i "2"...a ne samo "4". Taj test licnosti smo 10x radili ! I mislim da bi bilo uredu da odg na ovim tvrdnjama ne budu samo tacne pod brojem 4, vec moze da se uvazi i odg 2 sto se tice prve tvrdnje npr. 

HVALA !